Elektronik Sigara’nın Çocuklara Zararı Var mı?

esigara cocuklara zarari

Elektronik Sigara’nın Çocuklara Zararı Var mı?

Sigara bağımlıları için üretilmiş olan elektronik sigara, tütün kağıdına sarılmış olan sigaralardan kurtulmak için yardımcı görevde bulunmaktadır. Elektronik sigaralar pil ile çalışmaktadır. Elektronik sigaralar kartuş, pil, atomizer denilen 3 kısımdan oluşmaktadır. Elektronik sigara pilin verdiği enerji ile birlikte sigaranın içerisine eklenen likit yani sıvıyı ısıtmaktadır. Likit ısındıktan sonra buharlaşır.

Kartuş ise likiti sağlamaktadır. Elektronik sigara bitkisel yapılı maddelerden meydana geldiği için kansere yol açmamaktadır. Elektronik sigara, geleneksel sigarayı bırakma aşamasında kişiyi sigaradan uzak tutmaktadır.

Çakmakla yakılmadığı için yangın çıkarma riski bulunmamaktadır. Geleneksel sigara içen kişilerin alanında bulunan pasif içiciler sigara dumanından ağır derecede zarar görmektedir. Hatta yapılan araştırmalara göre pasif içicilerin aldıkları zarar aktif içicilerden daha fazla olarak görülmüştür.

Çocukların Yanında Tütün Mamülleri, (Sigara, Elektronik Sigara ve Nargile)   Kesinlikle İçilmemelidir. Bunun sebebi;
çocuklara kötü örnek olmasından kaynaklıdır.

Özellikle pasif içici çocuklar ve hamile kadınlar için sigara dumanı kansere yol açmakta ve onları zehirlemektedir. Peki elektronik sigara nın çocuklara zararı varmı Dünya çapında yapılan araştırmalar ışığında belirlenen bilgilere göre her gün 5 bin çocuk geleneksel sigaraya başlamaktadır. Ayrıca geleneksel sigara bağımlısı bir bireyin bir çocuğun yanında 1 paket sigara içmesi çocuğa 5 paket sigara karşılığında zarar vermektedir.

Elektronik Sigara nın Çocuklara Zararı Var mı?

İngiltere Kamu Sağlık Kurumu elektronik sigara ile ilgili açıklamada bulunmuş ve yapılan açıklamada elektronik sigaranın %95 civarında güvenli olduğunu belirtmiştir. Fakat uzmanlar her ihtimale karşı çocukların yanında sigara ve elektronik sigara tüketmemenin daha güvenli ve doğru olduğunu vurgulamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.